مصطفی ضابط در گفتگو با خبرنگار فارس در مهریز گفت: برای آموزش صفر تا صد سواد رسانه‌ای و سواد دیجیتال در دنیا نمونه ای مشابه نظام آموزشی که در ایران تأسیس کرده‌ایم وجود ندارد و این حرکت در نوع خود بی نظیر است. ظرفیت آموزش سواد رسانه‌ای در کشور فراهم شده است و قرار است این دوره به صورت ۶ ترم برگزار شود.

وی تأکید کرد: یک نظام آموزشی طراحی و تأسیس کرده‌ایم که در قالب یک هرم رسانه‌ای است و هر فردی که تمایل داشته باشد از سواد رسانه‌ای بهره‌مند شود می‌تواند در این دوره‌های آموزشی شرکت کرده و به ترتیب، سواد دیجیتال، سواد رسانه‌ای، رفتارهای رسانه‌ای، تولید رسانه‌ای و جریان‌های رسانه‌ای را فرابگیرد و به نحو احسن در فضای مجازی به کار گیرد.

مدیر مؤسسه فرهنگی هنری خواجه نصیرالدین طوسی همچنین افزود: این آموزش‌ها، برای کاهش آسیب‌ها و برای عموم مردم تدوین‌شده است. مطابق با نیاز امروز مردم و منطبق بافرهنگ بومی کشور ماست. امروز خانواده ایرانی درگیر مسائلی است و با مشکلاتی دست‌وپنجه نرم می‌کند که راه‌حل رهایی از آن، درگرو یادگیری سواد رسانه‌ای است.

ضابط با اشاره به ۶ سواد ضروری معرفی‌شده توسط یونسکو اظهار داشت: اگر فردی یکی از این سوادها را کسب نکرده باشد، انسان باسوادی خطاب نمی‌شود و ازآنجایی‌که نیمی از ارتباطات ما در فضای مجازی شکل می‌گیرد، ضروری است که سازوکار این فضا، نحوه استفاده از آن برای حفظ حریم خصوصی و نیز ذهن و روان خود از آسیب‌های احتمالی، آن را فرابگیریم.

کارشناس برجسته رسانه و فضای مجازی خاطرنشان کرد: سواد دیجیتال، مهارت کار کردن با ابزارهای دیجیتالی را بالا می‌برد؛ زیرا به‌زودی اغلب وسایل منزل دیجیتالی خواهد شد و ضروری است کاربری این وسایل را یاد بگیریم.

وی افزود: همان‌طوری که دوره ICDL دوره مقدماتی آشنایی با نرم‌افزارهای مختلف کامپیوتر بود و افراد مبتدی برای استفاده از کامپیوتر باید این دوره را می‌گذراندند، امروز نیز گوشی همراه، کارکردهای بسیار پیچیده و متنوعی دارد که می‌طلبد نحوه استفاده از آن و به‌عبارت‌دیگر، سواد رسانه‌ای به هر یک از افرادی که دارای تبلت و گوشی همراه هوشمند هستند و با پیام‌رسان‌ها و اینترنت سروکار دارند، آموزش داده شود.

ضابط تصریح کرد: با یادگیری سواد رسانه‌ای، بسیاری از مشکلات فضای مجازی برای کودکان و بزرگ‌سالان، ازجمله عدم حفظ حریم خصوصی حل خواهد شد؛ زیرا عدم آگاهی و آموزش موجب بروز این آسیب‌ها شده است.

این نخبه جوان همچنین ادامه داد: سواد رسانه‌ای توانمندی تحلیل پیام‌های رسانه است. از تلویزیون، ماهواره، پیام‌رسان‌ها و از اینترنت، انواع پیام‌های رسانه‌ای در قالب فیلم، پویانمایی، کارتن، موسیقی و تبلیغات مشاهده می‌کنیم. اگر توانمندی تحلیل این پیام‌ها را داشته باشیم، فریب ظواهر و جذابیت‌ها و شعارهای تبلیغی و هم‌چنین شایعه‌ها را نمی‌خوریم؛ بنابراین، در دنیای امروز آموزش سواد دیجیتال و سواد رسانه‌ای در اولویت قرار دارد.

وی گفت: در حوزه تربیتی، امروز رسانه‌های رقیب تربیت کودکان شده‌اند و به‌جای والدین، این رسانه‌ها هستند که ذهن و اندیشه کودک را هدایت می‌کنند و الگوهای او را شکل می‌دهند. سواد رسانه‌ای کمک می‌کند با همراهی کودک و ایجاد محدودیت‌هایی، او را از آسیب جدی رسانه‌ها حفظ کنم.

ضابط در خصوص مبحث فیلترینگ پیام‌رسان‌های خارجی تأکید کرد: موضوع فیلتر (پالایه) کردن تلگرام و اینستاگرام یا باید چند سال قبل اتفاق می‌افتاد و یا بعد از تقویت پیام‌رسان‌های داخلی انجام می‌شد. باید بسترهای لازم را ایجاد می‌کردند تا کاربران ایرانی بعد از فیلتر (پالایه) تلگرام، سردرگم نشوند.

مدیر مؤسسه فرهنگی هنری خواجه نصیرالدین طوسی بابیان اینکه اصل فیلترینگ پیام‌رسان‌های خارجی، کار به‌جا و درستی است عنوان کرد: پیام‌رسان‌های خارجی هم جنبه گمراه‌کننده دارد و هم جاسوسی است؛ اما با فیلتر (پالایه) نابِجا و بد موقع باعث شدند سیل جمعیت به سراغ پیام‌رسان‌های داخلی آمدند و چون فیلترینگ مهندسی‌شده نبود و پیام‌رسان‌های داخلی حمایت جدی نشده بودند، تصور بدی در مردم ایجاد شد و آن‌ها مجدداً به پیام‌رسان‌های خارجی روی آوردند و بدتر آن‌که از فیلترشکن استفاده کردند که خطر آن دوچندان بود.

وی با ارائه پیشنهاد خاطرنشان کرد: اگر زیرساخت‌های لازم فراهم شود و از پیام‌رسان‌های داخلی حمایت جدی صورت گیرد، این پیام‌رسان‌ها جایگزین خوبی برای پیام‌رسان‌های خارجی خواهند بود؛ کما اینکه ما الآن تنها از پیام‌رسان‌های داخلی استفاده می‌کنیم و مشکلی در این زمینه نداریم.

ضابط در خصوص حمایت رئیس دولت از تلگرام اظهار داشت: دولت باوجود پیام‌رسان‌های متنوع داخلی از این پیام‌رسان خارجی حمایت می‌کند؛ زیرا حفظ تلگرام، منافع دولت را تضمین می‌کند و از سوی دیگر، فیلتر (پالایه) این پیام‌رسان خارجی ممکن است نارضایتی عمومی ایجاد کند.

کارشناس برجسته رسانه و فضای مجازی همچنین در خصوص عملکرد وزارت ارتباطات بیان داشت: وزارت ارتباطات تاکنون در تقویت و حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی موفق نبوده است و پیام‌رسان‌های داخلی نیز از این بابت اعتراضاتی دارند. هرچند در نشست‌های مطبوعاتی و گفتگوها وزیر ارتباطات تأکید می‌کند که حمایت کردند اما این حقیقت ندارد؛ زیرا اگر پیام‌رسان‌های داخلی حمایت‌شده بودند، عملکردی شبیه به پیام‌رسان‌های خارجی داشتند و به‌خوبی می‌توانستند جایگزین آن‌ها شوند.

وی خاطرنشان کرد: کانال ما در پیام‌رسان ایرانی «ایتا» راه‌اندازی شده است و اصرار داریم برای حمایت از ظرفیت داخلی، باوجود مخاطبان بسیاری که در تلگرام هستند، در این پیام‌رسان بمانیم. افرادی که تمایل دارند از آموزش‌های کانال ما و دوره‌هایی که برگزار می‌گردد اطلاع پیدا کنند، می‌توانند از طریق نصب پیام‌رسان «ایتا» برنامه‌های ما را دنبال کنند.

انتهای پیام/۹۰۰۰۸

تصویر خبر وزارت ارتباطات شبکه پیام رسان داخلی حمایت