همراهی بهترین روش نظارت نامحسوس بر عملکرد فرزندان در فضای مجازی
پادکست: همراهی، بهترین نظارت نامحسوس؟!
21 اکتبر 2018
سوء تفاهم مجازی
7 نوامبر 2018
تفاوت فیلم های سینمایی با بازی های دیجیتال

فیلم سینما بازی رایانه ای موبایلی دیجیتالی تفاوت شاخصه رسانه

این مقاله را در شماره 279 ماهنامه باران از سایت اوقاف مشاهده کنید…

مجله ورق زن آنلاین ماهنامه باران اوقاف شماره 279

مجله ورق زن آنلاین ماهنامه باران اوقاف شماره 279

 

 


یا متن کامل مقاله را در همینجا مطالعه کنید…

امروز کمتر کسی هست که با بازی های رایانه ای یا موبایلی درگیر نباشد. یا خودش بازی می کند و با دنیای بازی ها آشناست و یا پدر و مادری است که از دنیای بازی غافل است و هر روز با فرزندش درگیر است که چرا این قدر وقتش را در می گذراند؟!
اما این بازی های دیجیتال چیست که همه را درگیر خودش کرده است؟!
ما وقتی پای یک فیلم سینمایی می نشینیم، با شخصیت اصلی فیلم همزادپنداری می کنیم؛ وقتی احساس خوبی به شخصیت اصلی دست می دهد، ما هم آن احساس را تجربه می کنیم. وقتی صحنه غم انگیزی اتفاق می افتد، ما هم ناراحت شده و شاید حتی گریه کنیم.
ولی وقتی پای بازی های دیجیتال می نشینیم، همزادپنداری نمی کنیم، بلکه خودپنداری داریم. چرا که خودمان هستیم که بازی را جلو می بریم و در خیلی از مواقع، این ما هستیم که تعیین کننده مسیر داستان بازی هستیم.
این درگیری فوق العاده باعث می شود که ذهن ما فرق بین واقعیت و دنیای مجازی را متوجه نشود و خیلی وقت ها تمام هوش و حواس ما، متوجه بازی است و حرف های اطرافیانمان را هم متوجه نمی شویم. و جالب است که وقتی پای بازی می نشینیم، بسیاری از نیازهای ما نیز سرکوب می شود.
این میزان از درگیری، فرصت ها و تهدیدهایی را به همراه خود می آورد. اینکه من درگیر بازی شوم و از دنیای پیرامونم خارج بشوم، شاید کمی فرصت و البته مفصلاً تهدیدهایی را برای روابط فردی، خانوادگی و اجتماعی من به ارمغان خواهد آورد.
ولی مگر نمی گویند که بهترین روش یادگیری زبان، این است که به یک کشور خارجی بروید و در محیطی قرار بگیرید که همه افراد به همان زبان صحبت می کنند. ناخودآگاه شما هم زبان را فرا می گیرید. خب در بازی من بیشترین درگیری را دارم و ذهنم گول می خورد و خودم را در آن محیط فرض می کنم؛ پس می تواند یکی از بهترین محیط ها برای یادگیری زبان باشد.

فرق دیگر سینما با بازی در این است که وقتی یک فیلم سینمایی می بینید، اتفاق های داخل فیلم به مشاهدات شما نسبت به دنیا اضافه می شود و شما در آینده، تصمیم گیری هایتان مبتنی بر ادراک شما نسبت به این دنیا خواهد بود که مشاهدات شما در فیلم ها هم بخشی از این ادراک هستند.
ولی اتفاق های داخل بازی، جزئی از مشاهدات شما نخواهد بود بلکه تبدیل به تجربیات شما خواهد شد. یعنی در آینده، ذهن شما احساس می کند که تمام اتفاق های بازی را قبلاً خودتان تجربه کردید.
همین ظرفیت، یک بستر مهم برای این است که قبح و زشتی خیلی از کارها در ذهن نوجوانان شکسته شود و یک بازی دیجیتالی می تواند جای خوب و بد را هم در ذهن مخاطب خودش عوض کند.
البته اگر بازی می تواند جای تجربیات ما بشود؛ ما با یک ظرفیت فوق العاده هم مواجه هستیم که می توانیم از بازی های شبیه ساز (Simulation Games) استفاده کنیم و خیلی از مشاغل مثل آشپزی، دکوراسیون، معماری، خلبانی، رانندگی، مدیریت شهری و…. را در بازی ها تجربه کنیم و ریزه کاری های موجود در این نوع از بازی ها، بخشی از تجربه ما بشود که در آینده می تواند برایمان بسیار مفید به فایده هم باشد.
و اما در آخر، حواسمان باشد که همه رسانه ها، مجموعه ای از فرصت ها و مجموعه ای از تهدیدها هستند که به بسته به نوع استفاده ما از آن رسانه ها، فرصت ها و تهدیدهایش کم یا زیاد می شود.
ما امروز می توانیم با مدیریت رسانه و نه حذف رسانه! آسیب های رسانه را به حداقل رسانده و بهره وریمان را به حداکثر برسانیم.

نویسنده: مهندس مصطفی ضابط