سوء تفاهم مجازی
7 نوامبر 2018
عکس یادگاری با قهرمانان
9 نوامبر 2018

بازی اندروید اپل گوشی هوشمند گل بازی روحیه خوب مناسب جذاب باغبون

این مقاله را در شماره 278 ماهنامه باران از سایت اوقاف مشاهده کنید…

مجله ورق زن آنلاین ماهنامه باران اوقاف شماره 278


یا متن کامل مقاله را در همینجا مطالعه کنید…

امروز کمتر کسی هست که با بازی های رایانه ای یا موبایلی درگیر نباشد. یا خودش بازی می کند و با دنیای بازی ها آشناست و یا پدر و مادری است که از دنیای بازی غافل است و هر روز با فرزندش درگیر است که چرا این قدر وقتش را در می گذراند؟!
اما این بازی های دیجیتال چیست که همه را درگیر خودش کرده است؟!
ما وقتی پای یک فیلم سینمایی می نشینیم، با شخصیت اصلی فیلم همزادپنداری می کنیم؛ وقتی احساس خوبی به شخصیت اصلی دست می دهد، ما هم آن احساس را تجربه می کنیم. وقتی صحنه غم انگیزی اتفاق می افتد، ما هم ناراحت شده و شاید حتی گریه کنیم.
ولی وقتی پای بازی های دیجیتال می نشینیم، همزادپنداری نمی کنیم، بلکه خودپنداری داریم. چرا که خودمان هستیم که بازی را جلو می بریم و در خیلی از مواقع، این ما هستیم که تعیین کننده مسیر داستان بازی هستیم.
این درگیری فوق العاده باعث می شود که ذهن ما فرق بین واقعیت و دنیای مجازی را متوجه نشود و خیلی وقت ها تمام هوش و حواس ما، متوجه بازی است و حرف های اطرافیانمان را هم متوجه نمی شویم. و جالب است که وقتی پای بازی می نشینیم، بسیاری از نیازهای ما نیز سرکوب می شود.
این میزان از درگیری، فرصت ها و تهدیدهایی را به همراه خود می آورد. اینکه من درگیر بازی شوم و از دنیای پیرامونم خارج بشوم، شاید کمی فرصت و البته مفصلاً تهدیدهایی را برای روابط فردی، خانوادگی و اجتماعی من به ارمغان خواهد آورد.
ولی مگر نمی گویند که بهترین روش یادگیری زبان، این است که به یک کشور خارجی بروید و در محیطی قرار بگیرید که همه افراد به همان زبان صحبت می کنند. ناخودآگاه شما هم زبان را فرا می گیرید. خب در بازی من بیشترین درگیری را دارم و ذهنم گول می خورد و خودم را در آن محیط فرض می کنم؛ پس می تواند یکی از بهترین محیط ها برای یادگیری زبان باشد.

همه انسان ها دارای احساساتی هستند که به راحتی دسته بندی می شود. برخی احساسات را خوب می دانیم و برخی را بد. در حالیکه همه احساسات می تواند خوب باشند و هم بد! اکثراً خشم را احساس بدی می دانند در حالیکه خشم در جای خودش، می تواند مفید هم باشد! البته در جای خودش!
ذوق کردن در جای نامناسب یا محبت بیش از اندازه هم می تواند نامناسب باشد در حالیکه اصل این احساسات از نگاه مردم مناسب است.
بنابراین بیایید بدون قضاوت احساسات، بگوییم که یک بازی موبایلی روی کدام یک از احساسات ما تأثیر گذاشته و چگونه برخی از احساسات ما را کنترل می کند.

به عنوان مثال بازی Blossom Blast برای گوشی های موبایل، بخاطر اینکه در بازی، تلاش شما برای آب دادن گل ها و شکوفا شدن آن هاست، با طراحی بسیار جذاب طبیعت و رنگ بندی بسیار زیبای گل ها مواجه می شوید و احساس لذت از زیبایی در شما تأمین می شود. این همان حسی است که ما را وادار می کند کیلومترها از شهر فاصله بگیریم تا کمی سبزه و گل ببینیم. هر چند طبیعت موجود در بازی طبیعی نیست ولی باز هم حس خوبی را برای ما فراهم می کند.
یا بازی کلش آو کلنز، مسئولیت یک قبیله را به عهده شما می گذارد و دائم شما را در مسیر پیشرفت می گذارد تا از بازی لذت ببرید. در اینجا خیلی جالب است که فرزندانی که در زندگی واقعی هم زیاد مسئولیت پذیر نیستند در بازی به شدت وابسته بوده و اتفاقاً نسبت به قبیله خود مسئولند و حتی آن ها را مدیریت می کنند. حتی امکان دارد نصفه شب هم از خواب برخیزند و سراغ گوشی بروند و کاری به کارگرانشان بسپارند که بیکار نمانند!
خیلی مهم است که ما فکر می کنیم داریم عناصر بازی را مدیریت می کنیم. در حالیکه، این بازی های رایانه ای هستند که ما را مدیریت می کنند. زمان، فکر و حتی احساسات ما را مدیریت می کنند!
نکته جالب دیگر این است که این بازی و بازی های امثال این که عنصر شانس در آن ها دخیل است سیری ناپذیر هستند و شما هر چقدر هم که بازی می کنید دوست دارید یک بار دیگر بازی کنید؛ چرا که، چیزی در ذهن شما، تحریکتان می کند و دائم می گوید: بازی کن! شاید دست بعدی، شانس تو بهتر باشد!! یوهاهاها!!!
و به این صدای مسخره گوش می دهیم و بارها و بارها یک بازی تکراری رکوردی را بازی می کنیم. همه بازی هایی که بایستی بدویم و سکه بخوریم که ژانر runner یا دونده هستند نمونه همین بازی های سیری ناپذیر است.
بازی های موبایلی برای این ساخته شده اند تا ما بتوانیم بر همه رقبای تعریف شده در بازی ببریم و احساس قدرت کنیم. البته با رشد بازی های آنلاین، این اتفاق کمتر می افتد و در بازی های آنلاین، با رایانه رقابت نمی کنیم که مأموریتش مغلوب شدن بر ما باشد. بلکه با افرادی دیگر در دنیای حقیقی بازی می کنیم که اتفاقاً همین موضوع بسیار جذاب و چالش بر انگیز می شود. ولی به همان اندازه که جذاب و چالش بر انگیز است. به همان اندازه هم ترس از شکست، برایمان استرس ایجاد می کند.
این استرس اگر بیش از اندازه بشود، قطعاً باعث بروز اختلالاتی در تغذیه و سلامت جسمی هم خواهد شد. حال آنکه بعد از این همه استرس و شکست های متعدد، احساس سرخوردگی و یأس و ناامیدی هم بر ما غلبه خواهد کرد و حتی ممکن است اعتماد به نفسمان را از دست بدهیم.
حال اگر حواسمان به بازی هایی که انتخاب می کنیم و احساساتی که به ما دست می دهد باشد، می توانیم با استفاده محدود و مدیریت شده از بازی ها، احساسات خوب را کسب کنیم و درگیر احساسات نامناسب متأثر از بازی ها نیز نشویم.

نویسنده: مهندس مصطفی ضابط